Pelatut ottelut | |
15.02.2025 | |
ÅLK - OVS | 3 - 2 |
HVS - TVS | 1 - 3 |
Smash - TaTS | 3 - 1 |
O | V-T | P | |
---|---|---|---|
HVS | 9 | 28-8 | 28 |
Smash | 9 | 28-8 | 28 |
TVS | 9 | 25-11 | 25 |
TaTS | 9 | 20-16 | 20 |
LVS | 9 | 18-18 | 18 |
GT | 9 | 17-19 | 17 |
Smash-Kotka | 9 | 17-19 | 17 |
ETT | 9 | 12-24 | 12 |
ÅLK | 9 | 9-27 | 9 |
Sata | 9 | 6-30 | 6 |
OVS | 0 | 0-0 | 0 |
Koko sarjataulukko |
9.12.2013
Grani Tenniksen hieman takkuisesti käyntiin lähtenyt kausi sai käänteen parempaan, kun Jyväskylän pojat kävivät vierailulla Kauniaisissa. GT otti vakuuttavan 4-0 voiton häviämättä erääkään ja paranteli kauden pistesaldoaan neljään pisteeseen. Voiton takuumiehinä häärivät hyviä voittoja myös alkukauden aikana ottanut Gustavo Gòmez ja kauden ensimmäisen kaksinpelinsä pelannut ikinuori Alexander Lindholm.
Ykkösten kaksinpelissä saatiin todistaa aidosti korkeatasoista tennistä, kun Gòmez kohtasi JTS:n Mikhail Balmashevin. Ensimmäisessä erässä pelattiin huipputennistä ja paljon pitkiä palloja ulkomaalaisvahvistusten juostessa kulmasta toiseen. Gòmez otti ensimmäisen erän hienolla ja tehokkaalla kämmenmyllytyksellä 6-3. Toisessa erässä näytti jo siltä, että kotijoukkue karkaa helpohkoon voittoon, mutta pieni herpaantuminen auttoi vastustajan takaisin peliin. Toinen erä etenikin aina tie breakiin asti, jossa Balmashev sortui kuitenkin muutamaan helppoon virheeseen. Gòmez kuittasi, kiitti ja kumarsi. Tie break 7-1 ja voitto kotiin 6-3, 7-6.
Kakkosten ottelussa ulkomaan kisareissulta palannut Lindholm oli alusta asti hereillä. JTS:n Kalle Nikusen hieman hermoillessa, otti Lindholm murron heti ensimmäisessä pelissä ja meni menojaan ensimmäisessä erässä. Ensimmäisen erän 6-2 voittanut Lindholm jatkoi toisessa erässä siitä, mihin ensimmäinen päättyi. Heti murto ja ottelu näytti karkaavan Nikusen käsistä. Kalle löysi kuitenkin ylimääräisen vaihteen ja esitti hienoja otteita taistellen murtopalloja ja Santun kovia syöttöjä vastaan. Kokemus vei kuitenkin loppujen lopuksi voiton ja Lindholm väänsi ottelun kotijoukkueelle lukemin 6-2 6-4! Santun peliesitys herätti ihailua myös katsomossa!
Kolmosten kaksinpelissä GT:n Panu Virtanen kohtasi JTS:n Patrick Ahosen. Tunnustelevan alun jälkeen alkoi Panun kämmenet viuhua, jolloin Patrick jäi auttamatta altavastaajan asemaan. Fiksun ja vakuuttavan avauserän jälkeen tilanne kotijoukkueelle 6-3. Panu jatkoi toisessa erässä vahvaa peruspeliä ja Ahonen oli aseeton. Vastustajan yrittäessä entistä epätoivoisempia ratkaisuja antoi Panu kämmenen puhua omaa kieltään. Toinen erä kotiin 6-0 ja koko ottelu 6-3, 6-0. Näin GT karkasi jo 3-0 johtoon nelinpelin ollessa kesken.
Nelinpelissä pari Lindholm/Gòmez nauttivat lauantai-illan huumasta ja ottivat häikäisevän 6-1, 6-0 voiton vierasjoukkueen parista Balmashev/Lauri Lehikoinen.
GT otti siis 4-0 voiton, mikä oli samalla kauden ensimmäisen täysi pistepotti. Jälleen kerran paikalle oli saapunut hyvä määrä koti- ja vierasjoukkueen faneja! Hieno tapahtuma ja hieno voitto!
Grani Tennis
Pelatut ottelut | |
15.02.2025 | |
OVS - GT | 4 - 1 |
TaTS - HVS | 1 - 3 |
Smash - Smash-Kotka | 3 - 0 |
O | V-T | P | |
---|---|---|---|
TaTS | 7 | 19-9 | 19 |
Smash | 7 | 18-10 | 18 |
HVS | 7 | 16-12 | 16 |
Smash-Kotka | 7 | 16-12 | 16 |
ÅLK | 7 | 15-13 | 15 |
HLK | 7 | 12-16 | 12 |
LVS | 7 | 9-19 | 9 |
OVS | 7 | 7-21 | 7 |
GT | 0 | 0-0 | 0 |
Koko sarjataulukko |